• Zmena v poskytovaní dotácií na stravu

• Milí rodičia!

Dovoľte nám informovať Vás o zmenách v legislatíve týkajúcej sa výšky daňového bonusu, ktorá od 1.7.2022 priniesla zmenu v poskytovaní dotácie na stravu detí v poslednom  ročníku materskej školy a detí v základných školách.

Po uvedenej zmene majú nárok na dotáciu na stravu od 1. júla 2022:

• deti v poslednom ročníku materskej školy (predškoláci), a to v prípade, ak si rodič na dieťa neuplatnil v zmysle zákona o dani z príjmov nárok na daňový bonus (napríklad osoby bez zdaniteľných príjmov, poberatelia dôchodkov),
              • deti navštevujúce základnú školu do 15 rokov, pokiaľ si rodič na dieťa neuplatnil v zmysle zákona o dani z príjmov nárok na daňový bonus,
              • deti navštevujúce základnú školu od 15 rokov, napríklad z dôvodu opakovania ročníka či odkladu povinnej školskej dochádzky,
              • deti v hmotnej núdzi alebo v životnom minime, ktoré žijú v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi alebo ktorej príjem je najviac vo výške životného minima.

Zmena nastala aj pri poskytovaní dotácie na stravu u detí v poslednom ročníku materských škôl, ktoré nedovŕšili 6 rokov, teda ide o 5-ročné deti, prípadne i mladšie deti zaradené na povinné predprimárne vzdelávanie. Tieto deti po novom už nemajú nárok na dotáciu na stravu, pokiaľ si rodič na dieťa uplatní daňový bonus.

V prípade, ak rodičia detí vo veku do 15 rokov majú nárok na uplatnenie si daňového bonusu (v sume 70 eur za mesiac), tento bonus je pre nich výhodnejší ako dotácia na stravu. Ak by sa totiž dieťa zúčastnilo vyučovacieho procesu 20 dní v mesiaci, dotácia na stravu by bola vo výške 26 eur mesačne. Zároveň súbežné poberanie daňového bonusu vo výške 70 eur mesačne a poberanie dotácie na stravu nie je možné.

Nárok na poskytnutie dotácie na stravu preukazuje rodič dieťaťa vo veku do 15 rokov Čestným vyhlásením o neuplatní si daňového bonusu, ktoré nájdete v sekcii Dokumeny. Pokiaľ bude dieťaťu poskytovaná dotácia na stravu neoprávnene, zákonný zástupca je povinný vrátiť všetky poskytnuté finančné prostriedky na dieťa ako dotáciu na stravu.

Podrobnejšie informácie nájdete na: https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina/socialne-veci/pomoc-v-hmotnej-nudzi-a-statne-socialne-davky/dotacie-pre-deti-na-stravu-a-skolske-potreby/zmeny-v-dotaciach-na-stravu-od-01.07.2022-a-pri-predkladani-podkladov-na-poskytnutie-dotacie-od-01.09.2022-do-31.12.2022.html?page_id=1196755

• T22 aj u nás v škôlke

• V dňoch 28.7.-31.7.2022 sa v Trenčíne uskutočnilo Národné stretnutie mládeže. Jednou z aktivít mladých bolo aj dobrovoľnícke popoludnie v rôznych organizáciách. Preto sa v piatok poobede 30 mladých dobrovoľníkov podujalo pomôcť u nás v škôlke....

Všetkým zo srdca ďakujeme za ich nezištnú a ochotnú pomoc.